Trzej muszkieterowie
- reżyseria — Giovanny Castellanos
- premiere — 30 november 2013
- place — Big Stage
„Trzej muszkieterowie” to klasyk. Opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad.
Zespół Montowni proponuje widzowi nowe odczytanie bestselleru Aleksandra Dumasa. Skomplikowana, ale naszkicowana niezwykle precyzyjnie i odgrywana w szaleńczym tempie intryga oraz koloryt XVII-wiecznej Francji, nieustannie zmieniający role aktorzy i tylko jeden element scenografii – wielofunkcyjna szafa. Wszystko to jest pretekstem do zabawy w teatr, gry ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanej powieści. Montownia przefiltrowuje je przez swój charakterystyczny styl, wrażliwość i poczucie humoru.
„Trzej muszkieterowie” to także wyborny popis aktorskiego rzemiosła, oparty na grze gestów, wyobraźni i eksponowaniu przerysowanej fizyczności kolejnych bohaterów. Choć piątka aktorów odtwarza aż kilkanaście postaci, nie może tu być mowy o pomyłce. Nie sposób pominąć też brawurowych ról psa de Gaulle'a i kota Richelieu... To po prostu trzeba zobaczyć!
***
Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Założyli ją w 1996 r. trzej absolwenci ówczesnej warszawskiej PWST: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Później dołączył do nich Marcin Perchuć, również absolwent PWST. Krytycy zgodnie twierdzą, że Montownia jest jedną z ważniejszych grup, jakie pojawiły się na polskim rynku teatralnym. Montownia konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, wolnego od biurokracji, otwartego na nietuzinkowe pomysły i gotowego wspierać innych twórców.
***
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW M.ST. WARSZAWY.
PREMIERA WARSZAWSKA: 30 listopada 2013.
WSPÓŁPRODUKCJA Z TEATREM ŁAŹNIA NOWA.
PREMIERA KRAKOWSKA: 5 października 2013.
Krakowski Teatr Łaźnia Nowa jest nowocześnie działającą instytucją funkcjonującą w oparciu o wymianę programową z partnerami europejskimi, koprodukcje, autorskie projekty i współpracę z mieszkańcami dzielnicy. Łaźnia Nowa wypracowała sobie solidną markę na polskim rynku teatralnym, tworząc między innymi Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia; spektakle Łaźni otrzymują wiele nagród i goszczą na licznych festiwalach (m.in. „Wejście Smoka. Trailer”, „W imię Jakuba S.”).
obsada
- Monika Fronczek
- Adam Krawczuk
- Marcin Perchuć
- Rafał Rutkowski
- Maciej Wierzbicki
twórczynie i twórcy
- reżyseria – Giovanny Castellanos
- adaptacja – Jakub Roszkowski
- scenografia – Dominika Skaza
- kostiumy – Dominika Skaza
- muzyka – Marcin Rumiński
multimedia
reviews
- Na scenie tylko szafa, do której aktorzy grali, pod którą występowali, w której się chowali. I nic więcej potrzebne nie było. Bo opakować Rutkowskiego w dodatkowe rekwizyty, to zrobić Rutkowskiemu krzywdę – to taki typ aktora, który gra nawet powietrzem wokół siebie. Znakomity był więc kardynał Richelieu w wykonaniu Rutkowskiego – jakiś taki nerwowy, postrzępiony, „przegięty” (...). Lord Buckingham Marcina Perchucia? Można powiedzieć, że zbudowany ze stereotypów (i taki miał być), a zagrać chociażby jeden stereotyp – wielka sztuka. Milady według Moniki Fronczek? Prawdziwa suka, a nie jak u Dumasa, suka, ale jednak dama. Tekst miejscami błyskotliwy, niepoprawność polityczna umiejętnie dawkowana, kontakt z publicznością terapeutyczny (wydaje się, że dla obu stron).Renata Radłowska, „Gazeta Wyborcza”
- Ważne, iż wszystkie te (…) grepsy mają swą dynamikę i stanowią określoną, a nie izolowaną część spektaklu. A publiczność bawi się setnie, sekundując poczynaniom samowystarczalnej obsady. Dysponującej tylko kilkoma gadżetami i rozkładaną szafą. (...). Rutkowski może spokojnie zagrać pożar Rzymu.Łukasz Badula, kulturaonline.pl