Sebastian X

Lars Norén
  • reżyseria — Grażyna Kania
  • premiere — 17 march 2012
  • duration 70 min
  • placeTrzecia Scena

20 listopada 2006 roku osiemnastoletni Sebastian Bosse wkroczył do swojej dawnej szkoły w niemieckim Emsdetten i zaczął strzelać do uczniów i nauczycieli, po czym popełnił samobójstwo. Co skłoniło nastolatka do tego czynu? Czy winę ponoszą jedynie gry komputerowe i łatwość dostępu do broni? Uznany dramatopisarz Lars Norén ucieka od prostych odpowiedzi; opierając się na dzienniku i nagraniach Sebastiana przedstawia mocny, pełen emocji portret młodego człowieka żyjącego w świecie ogarniętym konsumpcją i przemocą.

„Sebastian X” to pierwszy spektakl realizowany w ramach projektu „Teatr w klasie” – nowatorskiego programu edukacji kulturalnej i społecznej przeznaczonego dla młodzieży.

Projekt polega na przedstawianiu w szkolnej klasie spektaklu dobranego tematycznie do aktualnych problemów, z którymi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. Sztuka, której bohater należy do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwiania jej na palące problemy społeczne.

Przedsięwzięcie Teatru Powszechnego jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. 

***

Spektakl dla widzów od 14. roku życia.

***

Projekt wsparty został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

obsada

twórczynie i twórcy

  • reżyseriaGrażyna Kania
  • przekładHalina Thylwe
  • scenografia i kostiumyGrażyna Kania, Martyna Kander
  • asystentka reżyserkiKarolina Kapralska

nagrody

Nagroda dla Tomka Błasiaka na 42. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (październik 2013).

multimedia

fot. Marta Ankiersztejn

reviews

  • Spore ryzyko reżyserki i odważne wyzwanie dla aktora. Oboje wychodzą z tego obronną ręką, jeśli nie – z dużym sukcesem. Monodram rządzi się bowiem swoimi prawami, a pierwszym i największym warunkiem powodzenia jest utrzymanie uwagi widza. W przypadku „Sebastiana X”, przez ponad godzinę. Grający tytułową rolę Tomasz Błasiak radzi sobie z tym znakomicie. (…). Sebastian tak na nas działa, że chcemy coś zrobić, wymóc na nim odwrót, odszczekać swoje. A w finałowej scenie – zastąpić Sebastianowi drogę do wyjścia. Scena, kiedy Sebastian wyrywa wręcz z siebie najgłębsze traumy, jest szczególnie przejmująca. Trudno znieść emocje – nam, widzom. Mistrzostwo aktorskie w wykonaniu Tomasza Błasiaka.
    Krzysztof Ratnicyn, WP.pl

repertoire

Wczytywanie...