Calineczka dla dorosłych
- reżyseria — Teatr Montownia i Teatr Papahema
- premiere — 3 december 2015
- duration — 75 min
- place — Small Stage
„Calineczka” to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Przez 180 lat od momentu jej powstania ukazała się niezliczona ilość adaptacji tego utworu: spektakli teatralnych, musicali i filmów. Mimo iż interpretatorzy twórczości Andersena często wskazywali na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, wszystkie one, zgodnie z oficjalnym zamysłem autora, były skierowane do widza dziecięcego. A przecież już pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Szczurem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.
Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo, że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie „Calineczki dla dorosłych” są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.
Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Założyli ją w 1996 r. absolwenci ówczesnej warszawskiej PWST: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Krytycy zgodnie twierdzą, że Montownia jest jedną z ważniejszych grup, jakie pojawiły się na polskim rynku teatralnym. Montownia konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, wolnego od biurokracji, otwartego na nietuzinkowe pomysły i gotowego wspierać innych twórców.
Teatr PAPAHEMA został założony przez tegorocznych absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska (jest również studentką V roku reżyserii na tym samym Wydziale), Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Do tej pory zrealizowali trzy spektakle: „Molière. Z urojenia” na podstawie „Zmowy świętoszków” Michaiła Bułhakowa, „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na podstawie Ich czworo Gabrieli Zapolskiej oraz „Macbett” według dramatu Eugène Ionesco. Marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji człowieka.
produkcja: Teatr Montownia
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
obsada
- Adam Krawczuk
- Paulina Moś
- Marcin Perchuć
- Helena Radzikowska
- Paweł Rutkowski
- Rafał Rutkowski
- Mateusz Trzmiel
- Maciej Wierzbicki
twórczynie i twórcy
- reżyseria – Teatr Montownia i Teatr Papahema
- adaptacja – Teatr Montownia i Teatr Papahema
- scenografia i kostiumy – Paulina Czernek
- muzyka – Wiktor Stokowski