Prospero – Extended Theatre

Dziesięciu partnerów zaangażowanych w wieloletni projekt współpracy kulturalnej PROSPERO – Extended Theatre podjęło długofalową, kulturalną inicjatywę. Ambitny projekt teatralny jest jednocześnie gestem politycznym przyczyniającym się do artystyczno-kulturalnego rozwoju Europy.


PROSPERO – Extended Theatre skupia 10 partnerów: 9 teatrów i jeden podmiot medialny (ARTE) z aż 9 krajów Unii Europejskiej:

➤ Théâtre de Liège (lider projektu – Belgia)
➤ Emilia Romagna Teatro Fondazione (Modena – Włochy)
➤ São Luiz Teatro Municipal (Lizbona – Portugalia)
➤ Göteborgs Stadsteater (Göteborg – Szwecja)
➤ Hrvatsko Narodno kazalište u Zagrebu (Zagrzeb – Chorwacja)
➤ Teatros del Canal (Madryt – Hiszpania)
➤ Schaubühne Berlin (Niemcy)
➤ Teatr Powszechny (Warszawa – Polska)
➤ Odéon-Théâtre de l'Europe (Paryż – Francja)
➤ ARTE 

 

Projekt ma trzy główne cele:

– sformułowanie nowych zasad i rozwiązań na rzecz bardziej otwartego i zróżnicowanego teatru europejskiego, mocniej związanego z aktualnymi problemami społecznymi;

– poszerzenie oddziaływania dzieł teatralnych w teatrach i przestrzeni cyfrowej, tak, by dotrzeć do nowych grup odbiorców;

– przemyślenie i przedefiniowanie teatralnego doświadczenia widzów, od momentu premiery aż do długofalowego procesu oddziaływania spektaklu.
 

W kontekście powtarzających się kryzysów, które zmuszają Europę do przekonywania swoich obywateli o sensie integracji, partnerzy zamierzają pokazać, że sztuka i kultura są potężną siłą zdolną do stymulowania kreatywności, inspirującej wymiany doświadczeń oraz zachowania spójności. Uznaliśmy, że w szczególności właśnie teatr pozostaje ważnym forum dialogu, zdolnym do organizowania rzeczywistych, bezpośrednich spotkań międzyludzkich oraz pobudzania krytycznego myślenia. Swoją pracą chcemy uczestniczyć w artystycznym i kulturalnym rozwoju Europy.
 

Dzięki wsparciu programu Kreatywna Europa partnerzy, wzmocnieni tożsamością na poziomie europejskim oraz otwartością na inne kontynenty, mogą prowadzić badania nad zagadnieniami teatru, mediów i kreacji, a zwłaszcza ich ewolucji i modernizacji.

strona internetowa projektu


SPEKTAKL „IMAGINE”

Główną produkcją Teatru Powszechnego realizowaną w ramach projektu Prospero był spektakl „Imagine” w reż. Krystiana Lupy. Spektakl jest koprodukcją z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

„Imagine” to artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki „Imagine” Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji. 

Reżyser wraca do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus” epoki hipisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii. 


MIĘDZYNARODOWE TOURNÉE

Hiszpania, Włochy, Belgia… Spektakl „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy w październiku 2022 roku został zaprezentowany w kilku miastach europejskich. Podróże zagraniczne polskiego teatru możliwe były dzięki międzynarodowej współpracy w ramach projektu „Prospero. Extended Theatre”, realizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.

Europejskie tournée rozpoczęło się w weekend 15 i 16 października 2022 r. w zabytkowym Teatro Storchi we włoskiej Modenie, w ramach prestiżowego VIE Festival. Tydzień później zespół „Imagine” odwiedził Belgię, gdzie 21 i 22 października spektakl był zagrany w Théâtre de Liège. Z Kolei 28 i 29 października odbyły się pokazy dla hiszpańskiej widowni w Teatros del Canal w Madrycie.

– Z powodu pandemii, w większości bezpowrotnie odwołane zostały liczne wyjazdy spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów”, m.in. do Neapolu, Paryża, Madrytu i Chin. Po burzliwym okresie zamykania teatrów i zawieszania międzynarodowych połączeń lotniczych, na szczęście powróciła możliwość swobodnego podróżowania ze spektaklami. Wyjazdy „Imagine” to dla nas nie tylko duża szansa na owocne i pouczające spotkania z widownią Zachodniej Europy, która dobrze zna teatr Krystiana Lupy, ale także możliwość zacieśnienia współpracy ze znamienitymi teatrami, partnerami z grupy Prospero – mówił Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

– Jestem szczęśliwa, że Teatr Powszechny w Łodzi jako koproducent spektaklu wziął udział w europejskiej przygodzie „Imagine”. Cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, dzięki któremu teatr Krystiana Lupy odnajduje nowe znaczenia i sensy w spotkaniu z różnorodną publicznością. Moim zdaniem to najlepsza forma promocji polskiej kultury – mówiła Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.


PLATFORMA ONLINE

W ramach projektu Prospero stworzona została nowa platforma VOD, na której (po utworzeniu konta i zalogowaniu) można oglądać nagrania spektakli wyprodukowanych przez wszystkich partnerów oraz dodatkowe materiały kontekstowe. Platforma służy zwiększeniu dostępności teatralnych produkcji wśród europejskiej widowni, dlatego część materiałów posiada tłumaczenia na języki ojczyste wszystkich partnerów projektu.

Teatr Powszechny w Warszawie udostępnił na platformie nagranie II aktu oraz trailer spektaklu „Imagine” w reż. Krystiana Lupy, a także kilkunastominutowy wywiad z reżyserem spektaklu oraz film dokumentalny ukazujący skomplikowany, długofalowy proces pracy całego zespołu teatralnego (aktorów, rzemieślników i innych współpracowników) nad tak dużym przedstawieniem. 

Prospero Theatre TV: platforma online z materiałami wideo 


WARSZTATY AUDIENCE DEVELOPMENT

W ramach projektu zaplanowano cykl wizyt studyjnych i warsztatów dla pracowników teatrów odpowiedzialnych za rozwój widowni. Każdy z partnerów miał za zadanie zorganizować w swojej siedzibie specjalne warsztaty, przybliżyć swoje metody działania i historię oraz przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu komunikacji na zasadzie case study. 

Teatr Powszechny w Warszawie zorganizował dwudniowe warsztaty dla międzynarodowej grupy partnerów z sieci „PROSPERO – Extended Theatre”. Gościliśmy w naszym teatrze przyjaciół m.in. z Portugalii, Szwecji, Niemiec, Belgii i Włoch.

Pierwszego dnia dyrektor Teatru Powszechnego, Paweł Łysak, przybliżył działalność naszej instytucji, a w szczególności opowiedział o tym, jak radziliśmy sobie w trudnym okresie związanym z nagonką medialną oraz protestami i hejtem wokół spektaklu „Klątwa” (case study). Później Wanda Gaidamović przeprowadziła warsztaty pt. „Crisis as opportunity”, a następnie grupa udała się na spektakl „Imagine”, który został wyprodukowany właśnie w ramach projektu Prospero, dzięki wsparciu z Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej. 

Drugiego dnia Alicja Borkowska, ze współpracującej z nami od lat Fundacji Strefa WolnoSłowa, opowiedziała o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i działaniach Grupy Granica, a także o tym, jak publiczne instytucje mogą wykorzystać swoje potencjały w działaniach pomocowych i integracyjnych podczas kryzysu uchodźczego i humanitarnego. Dyrektor Łysak mówił też o tym, jak w teatrze gościliśmy kilkadziesiąt osób z Ukrainy zaraz po wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. 

multimedia

related articles

more articlesMagnifying glass icon